Menu

Facebook vs. VK: Kto je lepší?

Autor Darja Čigrinová Darja Čigrinová

Steve Jobs raz povedal: „Dobrí umelci kopírujú, tí najlepší kradnú.“ A mal pravdu – vymyslieť a vyrobiť dobrý produkt je určite ťažké, ale skopírovať a vylepšiť ho je ešte ťažšie. Dnes sa pozrieme na najznámejší „plagiát“ medzi sociálnymi sieťami – vk.ru, teda sociálnu sieť VKontakte.

VKontakte alebo VK je najznámejšia sociálna sieť na ruskom internete. Vymyslel ju Pavel Durov v roku 2006 a hneď od začiatku sa nápadne podobala na Facebook, ktorý vtedy ešte len naberal na popularite. Osobný profil, fotoalbumy, udalosti, priatelia, dokonca aj základné farby vytvárali pocit, že ste skôr na ruskej jazykovej mutácii Facebooku, ako na samostatnej sociálnej sieti.

Hlavné príčiny úspechu VK v tej dobe boli:

  • Facebook nepodporoval ruský jazyk.
  • V Rusku neexistovalo centralizované spojenie medzi väčšou skupinou používateľov (okrem ICQ a rôznych fór).
  • Administratíva VK neriešila autorské práva.

V súčasnosti má VK 380 miliónov používateľov s dennou návštevnosťou viac ako 80 miliónov používateľov.

Sociálna sieť VK sa používa predovšetkým v Rusku (donedávna patrila medzi najnavštevovanejšie weby aj na Ukrajine, ale z politických dôvodov je tam od tohto roku blokovaná). To však neznamená, že ju môžu využívať len Rusi, VKontakte má viac ako 80 jazykových mutácii a je sprístupnená aj v českom a slovenskom jazyku.

Postupne sa rozdiely medzi VK a Facebookom zväčšovali, a tak v dnešnej dobe málokomu napadne, že VK je kópiou FB – dnes už sú to dve zásadne odlišné sociálne siete.

Prečo je VK v Rusku také populárne?

Intuitívne rozhranie

Facebook stále niečo priebežne inovuje a mení, od hlavnej stránky až po nastavenia. V tomto je VK omnoho jednoduchší a prehľadnejší – všetky potrebné veci pre používateľa sa nachádzajú na jednej strane a majú jednoduché názvy, návody a základný vizuál sa navyše nezmenili už niekoľko rokov. Množstvo zmien na Facebooku je vynútených tlakom z politického prostredia za účelom sprísnenia bezpečnosti celého systému a obsahu.

Hudba a video

VKontakte disponuje obrovským úložiskom a dlhodobo tu letí nelegálne nahrávanie najrôznejšieho obsahu – hudba, seriály, audioknihy alebo filmy, to všetko môžete priamo v platforme prehrávať, zdieľať alebo sťahovať úplne zadarmo. V posledných rokoch sa síce algoritmus na nahrávanie multimediálneho obsahu sprísňuje, dá sa však obísť napríklad odstránením ID3 tagov a pridaním nesúvisiacich znakov do názvu súboru. V súčasnosti je kvôli sankciám a politickým udalostiam niektorý multimediálny obsah možné prehrať len na území Ruska a SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov). Aj tieto obmedzenia sa však dajú obísť, napríklad pomocou VPN klientov zamieňajúcich reálnu IP adresu počítača za inú, nepochádzajúcu zo zablokovanej krajiny.

Ruský jazyk

Facebook je medzinárodná  sociálna sieť s podporou rôznych jazykov, vrátane toho ruského. Významná časť obsahu je však stále zameraná na anglicky hovoriacich používateľov. Ruské firmy vychádzajú z toho, že VK je domáca sociálna sieť a cielia svoju reklamu a zbierajú klientelu radšej tam.

Kto je lepší? Facebook alebo VK?

Zhodnotila som výhody a nevýhody oboch sociálnych sieti, poďme sa preto pozrieť, kto vyjde z porovnania lepšie.

Facebook                                                                             VKontakte

Založený v roku 2004 Markom Zuckerbergom. 2 miliardy aktívnych používateľov.1:0Založený v roku 2006 Pavlom Durovom. 380 miliónov používateľov.
Medzinárodná sociálna sieť.1:0Populárny predovšetkým v Rusku a SNŠ.
Rôznorodý mediálny obsah tvorený nielen príspevkami používateľov, ale aj záznamov skupín. Jednou z posledných noviniek Facebooku je zmena algoritmu v zobrazovaní a hodnotení kvality príspevkov.1:0Kvalita príspevkov nie je nijako kontrolovaná. Aj tak si však treba dávať pozor na to, čo zdieľate. Za propagáciu nevhodného obsahu alebo dotknutie sa veriacich vám môže hroziť trestné stíhanie a mastné pokuty.
Dlhodobo len legálny obsah. Snaha o odstraňovanie nevhodného obsahu.1:0Veľké množstvo pirátskych materiálov
Na mnohé (aj medzinárodné weby) je možné sa prihlásiť cez Facebook.1:0Cez VK sa je možné prihlásiť len v priestore RUnetu.
Facebook si potrpí na bezpečnosť a súkromie používateľov.1:0VKontakte je raj pre spam a hackerov. Účty sú napadané každý rok.
Reklamu na Facebooku je možné spustiť len cez Správcu reklamy. To má však množstvo výhod, ako napríklad užitočné a vyčerpávajúce štatistiky.1:1Vo VK je hneď niekoľko možností reklamy: cielená reklama, reklama po dohode s administrátormi určitých skupín alebo cross-posting (vzájomná propagácia).
Mobilná aplikácia a Messenger.1:0Len mobilná aplikácia.
Profil je možné si zmazať pár klikmi, nie je však jasné, čo sa s ním potom stane.0:0Svoj profil síce môžete zmazať, ale do polroka sa môžete vrátiť a obnoviť ho.

 

Podľa môjho názoru je víťazom určite bezpečnejší a medzinárodný Facebook. VK má síce svoje plusy, na prvé miesto však rozhodne nemá.Ak vás zaujímajú ďalšie informácie o ruskom internete, pozrite sa aj na náš článok o vyhľadávačoch na ruskom trhu alebo na zoznam najlepších ruských online agentúr.

11.09.2017

Komentáře