9 zdrojov obrázkov zdarma, pri ktorých neuveríte, že sú naozaj grátis
04. 03. 2019 Autor Jana BrücknerováNa Pexels alebo Pixabay zabrúsi pre fotky zdarma kdekto. My vám však odhalíme ďalšie zdroje obrázkov zadarmo, o ktorých ste doteraz možno ani nepočuli. Tešte sa na záplavu príťažlivých a vysoko kvalitných fotografií. Vybrať si bude ťažké a uveriť, že sú zadarmo, ešte ťažšie!
Skôr ako začneme: Čo znamená CC0
CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) znamená, že obrázky je možné použiť ako pre právne, tak aj komerčné účely, a to úplne zadarmo. Všetky fotografie na webe môžu byť kopírované, modifikované a distribuované pod vlastnou licenciou (v podstate rovnako ako pri CC0) bez nutnosti žiadosti o povolenie alebo uvedenia zdroja, avšak pod podmienkou, že ľudia na fotografii nebudú prezentovaní v zlom svetle. Uistite sa však, že zobrazený obsah (ľudia, logá, súkromný majetok, …) sa hodí pre vašu marketingovú prezentáciu, a že neporušuje žiadne práva.
1. Gratisography
Gratisography skrýva originálnu zbierku fotografií od Ryana McGuira, zakladateľa Bells Design, s vysokým rozlíšením a trochu zvláštnym, až uleteným konceptom, ideálnym na spestrenie vašich projektov. Za jeho skvelými fotkami vraj stojí okrem iného aj káva – čím lepšia, tým lepšie fotky, preto sa nebojte mu na ňu prispieť.
Fotografie sú pod CUSTOM LICENCE, čo umožňuje skoro rovnaké použitie ako CC0. Líšia sa len o niečo špecifickejšími podmienkami, ktoré nájdete tu.
2. FoodiesFeed
Z tejto stránky sa zbiehajú slinky na jazyku nielen food blogerom. FoodiesFeed ponúka profesionálne fotky zdravých aj nezdravých pochúťok, preto ho nenavštevujte hladní.
CC0 licencia – ÁNO
3.DEATH TO THE STOCK
Hoci si tu bez premium účtu nemôžete veľmi vyberať, keď sa zaregistrujete, každý mesiac dostanete balíček originálnych fotiek so zaujímavým konceptom. Zadarmo.
CC0 licencia – ÁNO
4. Designers pics.com
Za DesignerPics.com vďačíme Jeshovi Johnovi z Indie, a predovšetkým jeho nespokojnosti s nedostatkom kvalitných fotiek na internete. Problém vyriešil tak, že si fotky nafotil sám. Dobrou správou je, že ich zdieľa aj s ostatnými.
CC0 licencia – ÁNO
5.New Old Stock
Milujete vintage štýl? Potom vám New Old Stock učaruje. Úžasné fotky vás vtiahnu do čias, kedy sa nám o digitálnom svete ani nezdalo, čo sa máličko odráža aj na ich kvalite. Všetky fotky na New Old Stock možno využiť pre osobné a nekomerčné účely (články, príspevky na blogy, osobné projekty), pri niektorých fotiek si ale radšej skontrolujte, či nemusíte uvádzať zdroj.
6.Pexels
Pexels sa radí medzi jeden z najobľúbenejších webov, kam ľudia zabrúsia pre fotky a videá zdarma.
Obrovská databáza fotiek je možná najmä vďaka tomu, že Pexels čerpá aj z ďalších webov. Nechýbajú tu ani tagy a kategórie, ktoré vám vyhľadávanie uľahčia.
CC0 licencia – ÁNO
7. Startup Stock Photos
Ak hľadáte autentické fotky doslova vytrhnuté z kancelárskeho prostredia, vydajte sa na lov do Startup Stock Photos. Čakajú tam na vás zábery zachytávajúce nadšených zamestnancov, stoly s kávičkou a laptopmi alebo prostredie vášnivých brainstormingov.
CC0 licencia – ÁNO
8. Magdeline
Magdeline patrí medzi ďalšie vysoko kvalitné zdroje fotiek, v ktorých môžete prechádzať pre vás relevantné kategórie (príroda, ľudia, jedlo atď.). Skvelou vychytávkou je tiež vyhľadávanie podľa farby, čo vám umožní svoje stránky, blog alebo Instagram zladiť do obľúbených či korporátnych farieb.
Tip: Pozor! Uistite sa, že filtrujete fotografie s licenciou CC0, pretože niektoré fotografie vyžadujú uvádzať zdroj.
CC0 licencia – Mix
9. Unsplash
Unsplash začínal len ako pár odložených fotiek na Tumblr na stiahnutie zadarmo, neskôr sa však z projektu vykľula jednotka medzi free stock webmi. Viac ako 300 000 profesionálnych fotiek s vysokým rozlíšením, pri ktorých ani neuveríte, že sú zadarmo.
CC0 licencia – ÁNO
A malá perlička nakoniec…
Flickr skrýva oficiálny fotoalbum medziplanetárneho dopravného systému SpaceX pod licenciou CC0. Kto vie, jedného dňa tam možno pribudnú aj fotky z kolonizácie Marsu 🙂
Komentáře